Choroby

Cukrzyca zbiera coraz większe żniwa

pasek2Cukrzyca już od dawna stała się chorobą cywilizacyjną, należącą do grupy chorób zaburzenia metabolizmu. Chorzy w badaniach laboratoryjnych wykazują wysoki poziom cukru we krwi. Podwyższonego poziomu cukru mogą być dwie przyczyny. Pierwsza z nich to uszkodzenia trzustki, która nie jest już w stanie produkować insuliny (hormonu, który odpowiedzialny jest za obniżenie glukozy we krwi). Drugą przyczyną może być uszkodzenie komórek trzustkowych, które z powodu degeneracji nie reagują na insulinę. Mechanizmy te wpływają na ujawnienie się bardzo typowych dla choroby objawów jakimi są zbyt częste parcie na pęcherz (częste oddawanie moczu zwane poliurią), tłumaczone wzmożonym pragnieniem a także poprawą apetytu. Klinicznie wyróżnia się trzy rodzaje cukrzycy, w zależności od momentu pojawienia się pierwszych symptomów.

  • Cukrzyca typu 1 – wynika przede wszystkim z upośledzenia organu, jakim jest trzustka do produkowania insuliny. Choroba rozpoczyna się od najmłodszych lat i jest całkowicie zależna od insuliny, co oznacza, że chory musi przyjmować duże dawki insuliny w postaci zastrzyków, bardzo regularnie, nawet kilka razy w ciągu dnia, kiedy poziom cukru drastycznie wzrasta.

  • Cukrzyca typu 2 – nazywana też cukrzycą odporną na insulinę, w której komórki trzustki nie są wrażliwe nawet na bardzo duże dawki insuliny i dlatego zastrzyki skuteczne dla pacjentów z cukrzycą typu 1, w tym przypadku nie skutkują. Ten rodzaj cukrzycy rozwija się wraz z wiekiem chorego i cechuje go otyłość pacjenta.

  • Cukrzyca kobiet w ciąży- występuje wyłącznie u kobiet w ciąży, które wcześniej nie były diagnozowane w kierunku cukrzycy żadnego typu.

Cukrzyce diagnozuje się kiedy poziom glukozy jest większy niż 126mg/dl mierzony na czczo. Poziom 100-125 mg/dl informuje pacjenta o stanie przed cukrzycowym i od tego momentu powinien mieć się na baczności. Leczenie cukrzycy jest niezbędne, gdyż zaprzestanie kuracji bądź też zlekceważenie charakterystycznych objawów doprowadzić może do poważnych komplikacji jak śpiączka i śmierć. W 2010 roku aż 285 milionów ludzi na całym świecie zdiagnozowano jako cukrzyków typu 2, co stanowiło aż 90% wszystkim przypadków. Wynika z tego jasno, że to cukrzyca typu 2 wiedzie prym w chorobach zaburzenia metabolizmu. Lekarze biją na alarm. Podobno w 2030 roku ilość cukrzyków wzrosnąć ma dwukrotnie.

  • Przykładowe sposoby terapii cukrzycy

Przed cukrzycą należy przede wszystkim chronić. Zapobieganiu rozwojowi choroby musi towarzyszyć duża świadomość społeczeństwa poprzez edukacje, spoty reklamowe oraz kampanie informacyjne. Z roku na rok pojawia się coraz więcej inicjatyw i wydawać by się mogło, że przynosi ona w Polsce spodziewane rezultaty. Do najważniejszych sposób prewencji należą dieta oraz uprawianie aktywności fizycznej. Dieta bogata w antyoksydanty, pod postacią zielonej lub białej herbaty, owoców czy warzyw. Unikanie tłuszczy oraz produktów wysoko słodzonych i węglowodanów pod inną postacią. Ponieważ cukrzyca nieodłącznie wiąże się z otyłością, należy jej zapobiegać. Regularnie ćwiczenia fizyczne (2-3 razy tygodniowo) i ograniczenie spożywania cukrów może nas przed nią uchronić. Siedząca praca przy komputerze, zdecydowanie temu nie służy. Powinno się także skupić swoją uwagę na czynniki, które mogą zaostrzyć przebieg choroby. Niestety chorzy na cukrzyce nadal nie posiadają naukowej wiedzy na ten temat. Na zaostrzenia cukrzycy wszystkich typów wpływ ma palenie tytoniu, podwyższony poziom cholesterolu, a co za tym idzie ciśnienia krwi. Osoby cierpiące na cukrzycę często cierpią na różnego rodzaju owrzodzenia. Należy być bardzo czujnym, nawet gdy nie mamy objawów cukrzycy. Zdrowy tryb życia i odpowiednia dieta jest niezbędna w życiu każdego z nas. Cukrzyca bowiem działa jak cichy zabójca i bardzo często długimi latami nie daje absolutnie żadnych objawów. Kiedy jednak zaczynają się pojawiać, zwykle jest już za późno na modyfikowanie choroby dietą i trzeba rozpocząć leczenie farmakologiczne. Warto zatem wprowadzić pewne zmiany w nasze życie już od dziś i szerzyć wiedzę na temat cukrzycy wśród rodziny i znajomych.

 

Dodaj komentarz