Choroby

Czemu zawdzięczamy palpitacje serca?

hidoc-on-white-861958-mNierzadko zdarza się, iż kołacze nam serce. Sytuacja ta następuje, gdy bicie serca wynosi więcej niż 100 uderzeń w ciągu minuty. Taki stan zwie się tachykardią. Głównie budzi w nas obawę fakt, iż nie wiemy, co jest tego przyczyną. Takie zachowanie naszego organizmu bardzo często rodzi w nas poczucie lęku, gdyż nie wiemy, co się dzieje z naszym ciałem. Co więc ten symptom może oznaczać?

Nie zawsze powyższy stan świadczy o poważnej chorobie. Normalne jest, iż serce palpituje przy sporym wysiłku fizycznym, stresie, podczas przeżywania silnych emocji – pozytywnych bądź negatywnych. Może też on się zdarzać przy nadużywaniu kawy, alkoholu oraz papierosów. Warto również wspomnieć, że palpitacje są skutkiem ubocznym niektórych leków, w tym preparatów odchudzających (szczególnie tych, które zawierają następujące substancje: efedrynę, pseuodefedrynę, atropinę). Nie należy więc nadmiernie panikować, gdy się one pojawią. Nie zmienia to jednak faktu, że nie należy także takiej dolegliwości bagatelizować.

Istotne jest również obserwowanie, w jakich sytuacjach i jak długo kołacze nam serce. Te spostrzeżenia mogą być pomocne, by lekarz określił przyczynę naszej dolegliwości i w razie konieczności zlecił nam odpowiednie badania bądź skierował nas do kardiologa. W przypadku gdy lekarz zaopiniuje, iż to nic poważnego (np. kołatanie spowodowane nagłą sytuacją stresową), nie należy do tego incydentu przykładać nadmiernej wagi. Co innego, gdy przypadłości nadmiernie się powtarzają i nie ustają. W takiej sytuacji należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, by ten ustalił odpowiedni proces leczenia. Kołatanie serca może bowiem być groźną oznaką zwiastującą groźne choroby, takie jak: choroba wieńcowa (choroba niedokrwienna serca), różnego typu wady serca, niedomykanie się zastawki aorty, problemy na tle hormonalnym, zapalenie osierdzia (zapalenie zewnętrznej warstwy serca, czyli worka osierdziowego), choroby mające podłoże psychiczne (depresja, nerwica, różne fobie, napady paniki), zaburzenia metaboliczne (nadczynność tarczycy, hipoglikemia, zaburzenia jonowe), często też problemy sercowe wiążą się z nerwobólami w okolicach serca. Czasami ból serca utożsamiamy z nerwobólem w tej okolicy, co jest błędem, gdyż są to dwie różne przypadłości. Bywa, iż przyspieszona i nierówna akcja serca wynika również z menopauzy.

Gdy już wybierzemy się do lekarza z naszą dolegliwością, warto wiedzieć, jakie badania wykonuje się w celu rozpoznania przyczyn kołatania. Między innymi są to: badanie EKG, echokardiografia, badanie monitorujące akcję serca (np. noszenie monitora Holtera przez całą dobę), badanie EPS czy koronarografia.

Reasumując można więc śmiało stwierdzić, iż kołatanie serca może być niegroźną dolegliwością, jednak bywa, że zwiastuje ono poważną chorobę. Należy więc bacznie obserwować swój organizm.