W trosce o zdrowy seks
Podstawą udanego życia seksualnego jest przede wszystkim zdrowie, nasze i partnera/partnerki. Infekcje narządów płciowych dość łatwo rozpoznać, chociażby dlatego, że objawy z pewnością wpłyną negatywnie na nasze samopoczucie. Kobiety z dolegliwościami płciowymi będą poirytowane, niechętne na jakiekolwiek seksualne czynności. Nie ma co zwlekać, w większości przypadków należy niezwłocznie udać się do ginekologa. Wszystkie nieleczone objawy prowadzą do komplikacji, a nawet do bezpłodności. Nie ma także czego się wstydzić, przecież dbanie o własne zdrowie jest logiczne i racjonalne, nie zaś wstydliwe.
Do najczęstszych dolegliwości należy chlamydia, drożdżyca, bakteryjne zapalenie pochwy, rzęsistkowica oraz zapalenie układu moczowego, choć ta ostatnia nie wchodzi w skład chorób STD. Przyjrzyjmy się ich objawom i ogólnym właściwościom.
Chlamydia jest jedną z najczęściej diagnozowanych, u młodych i aktywnych seksualnie ludzi, chorób przenoszonych drogą płciową. W ¾ przypadków choroba przebiega bezobjawowo, dlatego jest taka niebezpieczna. Bez regularnych kontroli, może długo pozostać nieleczona. Do objawów wskazujących zakażenie chlamydią należą: wydzielina z pochwy/penisa o nieprzyjemnym zapachu, bóle podbrzusza pieczenie przy oddawaniu moczu. Nieleczona może doprowadzić do zapalenia narządów płciowych, zablokowaniu jajowodów, a więc niepłodności, u mężczyzn może spowodować obrzęk jąder. Bakterie chlamydii przekazywane są podczas stosunku płciowego, oralnego, analnego i genitalnego.
Inną, częstą infekcją jest rzęstkowica. Przenoszona drogą płciową, powodowana jest przez pierwotniaki rzęsistka pochwowego. Jest to choroba, która dotyka kobiety. Zakazić się można także przy używaniu ręcznika lub korzystaniu z basenu/wanny/sauny z osobą zakażoną. Jednak, podobnie jak w przypadku chlamydii, widocznych objawów jest niewiele. Po miesiącu od zakażenia odczuwalne są: upławy, świąd pochwy, żółta lub szarozielona wydzielina o nieprzyjemnym zapachu, ból przy oddawaniu moczu – czyli klasyczne objawy, które pojawiają się przy większości chorób płciowych.
Zaburzeniem równowagi flory bakteryjnej pochwy jest bakteryjne zapalenie pochwy. O ile czasem przebiega bezobjawowo, to przede wszystkim towarzyszy mu silny, ryb zapach, swędzenie pieczenie pochwy, szarawe upławy. Wszystkie, do tej pory wymienione choroby, leczy się za pomocą antybiotyków na receptę. Objawy bakteryjnego zapalenia pochwy czasami ustępują samoistnie, choć jednak warto się nie łudzić cudownym uzdrowieniem i wyleczyć infekcję zanim powróci.
Biała i gęsta wydzielina o konsystencji serka to wskazówka, że zaraziłyśmy się drożdżycą. Wydzielinie towarzyszy swędzenie, pieczenie, częste oddawanie moczu, a nawet ból podczas stosunku. Infekcja powodowana jest zachwianiem równowagi flory bakteryjnej pochwy. Może wystąpić po kuracji antybiotykowej, ale także podczas gry wstępnej z bitą śmietaną w roli głównej. Mężczyźni mogą być nosicielami drożdżycy. Infekcję leczy się lekami przeciwgrzybicznymi, z dodatkowym wsparciem oddychającej bielizny i zwiększoną dawka nabiału w diecie.