O zapobieganiu zmęczeniu
Zmęczenie jest stanem bardzo indywidualnie i subiektywnie odczuwanym. Są bardzo różne rodzaje wycieńczenia, które mają swe źródła zarówno w czynnikach psychicznych (stres, depresja, napięcie emocjonalne, intensywna praca umysłowa), jak i fizycznych (męcząca praca, wysiłek fizyczny). Likwidacja wykończenia i osłabienia organizmu nie jest taką łatwą sprawą, gdyż często nawet po usunięciu źródeł przemęczenia, jego symptomy pozostają.
Organizm czasem długo dochodzi do normy, gdyż został nadwyrężony. Dlatego też często zdarza się sytuacja, iż jesteśmy ospali i na nic nie mamy siły, nawet gdy przebywamy już na relaksacyjnym urlopie. Trzeba więc obserwować swój organizm, by nie popaść w tzw. zmęczenie przewlekłe. Z tego względu bardzo istotne jest przeciwdziałanie, zanim jeszcze zaawansowane osłabienie się pojawi.
Korzystne jest utrzymywanie regularnego rytmu dnia. Ważny jest regularny sen. Dodatkowo zapobieżeniu zmęczenia pomoże chodzenie spać i wstawanie o podobnej godzinie, jednocześnie pamiętając, by nie spać mniej niż 5-6 godzin. To minimalny czas na nocną regenerację naszego organizmu.
Po przebudzeniu pobudzająco zadziała krótki zimny prysznic i 5-10 minutowa gimnastyka, która rozrusza nasze mięśnie. Dobrze jest też wypić na czczo szklankę wody z miodem i octem jabłkowym, co uaktywni nasz organizm.
Powinno się pamiętać, iż śniadanie to tak naprawdę najważniejszy posiłek dnia. Musi więc być obfite, pożywne i bogate w węglowodany. Preferuje się produkty mleczne, np. płatki owsiane z mlekiem, musli z jogurtem naturalnym. Kanapki z zielonymi warzywami oraz świeże soki owocowe też nie są złym rozwiązaniem.
Wychodząc do pracy (szkoły) nie zapominajmy o zabraniu drugiego śniadania. Idealne są kanapki z razowego chleba z dużą ilością warzyw (głównie z zieleniną). Najgorsze, co może być to tłuste żywienie się na mieście. Ogranicz więc produkty konserwowane czy wysokoprzetworzone. Regularne konsumowanie 4-6 posiłków dziennie wyeliminuje napady głodu, co spowalnia metabolizm nawet do 2-3 dni! Fakt ten bardzo odbija się na naszym samopoczuciu.
Pij każdego dnia dużą ilość napojów, głównie wody (co najmniej 1,5 litra). Lekarze polecają jej spożywanie nawet, gdy nie chce nam się pić. Nawodniony organizm dużo lepiej pracuje.
Ważny jest też odpoczynek w ciągu dnia. Każdy zbyt intensywny dzień przyczynia się do złego samopoczucia. Warto znaleźć choć chwilkę, by udać się na spacer na świeżym powietrzu. Uprawianie sportów, chodzenie na fitness (ogólne rozruszanie organizmu) bardzo korzystnie na nas wpływa i likwiduje ogólne wyczerpanie i niezdrowe przemęczenie. Jeśli mamy bardzo zabiegany okres, to warto chociaż kilka minut postać przy oknie i głębokimi oddechami powdychać świeżego powietrza.
Powyższe informacje pokazują, iż na zmęczenie nie mają wpływu wyłącznie czynniki zewnętrze, ale również to, co i jak spożywamy.