Choroby

Czerniak, mała plamka, a duży problem

czerniak[1] Czerniak to złośliwy nowotwór skóry. Ma skłonność  do dużej ilości przerzutów już we wczesnej fazie. Obecnie ciężko go wyleczyć z uwagi na niewielką podatność na leczenie.

Zdecydowana większość czerniaków swoją lokację znajduje  na skórze, ale zdarza się, że może pojawić się również  w innych miejscach, w których występują komórki barwnikowe, np. w  żołądku, czy  w jamie ustnej.

Dane ze świata medycyny wskazują na prawdziwą plagę zachorowań na ten nowotwór. Dzieje się tak głównie dlatego, że zapominamy odpowiednio chronić naszą skórę przed nadmiernym opalaniem. Najprostszą drogą do zachorowania są częste wizyty w solariach. Wiele młodych dziewczyn nie zdaje sobie sprawy z tego, że oprócz starzenia  skóry, rozwija się w niej wiele schorzeń, w tym czerniak. Obecnie prowadzone kampanie o szkodliwym wpływie tego rodzaju opalania, niestety nie dają spodziewanego rezultatu.

By stwierdzić, czy dane znamię jest czerniakiem, należy zgłosić się na specjalne badanie lekarskie. Gdy zauważymy coś niepokojącego na naszej skórze, warto poświęcić chwilę i wybrać się do specjalisty.

Czerniaka można rozpoznać, przypasowując go do jednej z grup :

Czerniak szerzący się powierzchownie- zazwyczaj występuje u osób po 40. Najczęściej znajduje się na kończynach dolnych u kobiet oraz na plecach u mężczyzn. Objawami są: lekko wypukła  bądź płaska plamka w kolorze czarnym, pokryta blaszkowatymi łuskami, później owrzodzona.

Czerniak zlokalizowany na częściach akralnych- należy do rzadkich i występuje u rasy białej.

Czerniak pochodzący z plamy soczewicowej- pojawia się u osób w podeszłym wieku. Objawia się owalną plamką w różnych odcieniach, z czasem występują na nim znamiona w kształcie czarnego guza.

Czerniak guzowaty- jak sama nazwa wskazuje, jest to czarny  guzek, pojawia się najczęściej u mężczyzn po 50. Występuje przy nim  wiele przerzutów na zdrową skórę , często wywołuje owrzodzenia lub nadżerki.

Nie istnieje skuteczna metoda walki z czerniakiem. Obecnie jedyną rokującą szansą na jego pozbycie  się jest usunięcie operacyjne.

Dodaj komentarz