Choroby

Owsica, choroba nie tylko dzieci

650x350_L_2229[1]Owsica, zwana również enterobiozą jest chorobą pasożytniczą o charakterze inwazyjnym. Spowodowana jest wystąpieniem w organizmie owsika ludzkiego z grupy nicieni.

Choroba pojawia się w skutek połknięcia lub wdychania jaj pasożyta, dzięki czemu przedostaje się do organizmu żywiciela. Stanowi niebezpieczeństwo dla osób postronnych, gdyż łatwo się nią zarazić od chorego  bądź przedmioty pośrednie, np. przez pościel zarażonego.

Najczęściej dotyka ona dzieci z uwagi na ich niższą odporność.

Do objawów owsicy można zaliczyć: świąd okolic odbytu, stratę apetytu oraz dużą nerwowość. Zazwyczaj nie powodują one większych powikłań, lecz czasem może pojawić się zapalenie jelita grubego lub wyrostka robaczkowego.

Wykryć owsicę można poprzez badanie kału na obecność  jaj lub samic pasożyta. Można też użyć w badaniu ‘testu taśmy celofanowej’- przeprowadzonego przed ranną kąpielą i skorzystaniem z toalety.

Najlepiej jest nie dopuścić do zarażenia, przestrzegając  ścisłej higieny. Gdy jednak wystąpi zarażenie,  należy przyjąć odpowiednią dawkę  pyrantelu lub mebendazylu.

Według przekazów naszych babć, skuteczny jest również kwas z kiszonych ogórków.

Dodaj komentarz