Porady

Kilka słów o obniżeniu ciśnienia krwi – jak zwalczyć problem nadciśnienia

nurse-1-1158314-mNadciśnienie jest groźnym schorzeniem, które może prowadzić do bardzo negatywnych powikłań. Jest częstą chorobą układu sercowo-naczyniowego, a ogrom pacjentów nawet nie wie o swojej przypadłości. Dowiaduje się przez przypadek po zleconych badaniach. Nie należy lekceważyć obniżenia ciśnienia krwi, gdyż osłabia naczynia krwionośne, serce, oczy, zwiększa prawdopodobieństwo udaru oraz choroby wieńcowej, może spowodować także niewydolność nerek oraz demencję. Powiedzmy więc o metodach utrzymania prawidłowego ciśnienia krwi.

Gdy już wiemy, iż mamy problem z ciśnieniem krwi, to bezwzględnie trzeba przestrzegać zaleceń lekarza i zażywać odpowiednie leki. Czasem pominięcie nawet jednej dawki może spowodować spore komplikacje.

Pierwszym z naturalnych sposobów na uniknięcie powyższych dolegliwości jest codzienny, dość szybki spacer. Dzięki tej niepozornej czynności ciśnienie krwi spada – a co za tym idzie – wraca do normy.

Przy tego typu bolączkach niezbędne jest posiadanie dobrego ciśnieniomierza. Amerykańscy specjaliści zauważyli, iż pomiar ciśnienia w domu podaje dużo bardziej dokładniejsze i wiarygodniejsze wyniki, niż ten, który znajduje się u lekarza. W gabinecie osoba lekarza czy cała szpitalna aura może spowodować nagły i nienaturalny wzrost ciśnienia. Dlatego też wynik może być nieprawidłowy. Korzystniej jest więc regularnie sprawdzać ciśnienie w domowym zaciszu.

Jeśli chodzi o produkty spożywcze, to winno się unikać przede wszystkim kawy (i innych pokarmów zawierających kofeinę), gdyż może ona podnosić ciśnienie. Ponadto warto zastąpić napój kofeinowy herbatą. Naukowcy bowiem odkryli, iż częste picie herbaty zmniejsza ciśnienie skurczowe.

Kolejnym produktem, który powinien być często konsumowany przez osoby mające problem z nadciśnieniem jest gorzka czekolada. Posiada ona znaczną ilość flawonoidów, które sprawiają, iż nasze naczynia krwionośne są wystarczająco elastyczne, a co za tym idzie sprawiają, że nie wzrasta ich ciśnienie (związane z ich sztywnieniem). Ogólnie mówiąc – jedzenie 100 gram gorzkiej czekolady pozwala zmniejszyć ciśnienie krwi, szczególnie u starszych osób, które borykają się z nadciśnieniem tętniczym.

Bardzo ważne jest, by unikać soli. Dobrze jest zastępować przyprawę tę innymi substytutami, np. pieprzem, czosnkiem, różnymi ziołami. Szybko się przekonamy, iż wyeliminowanie soli z naszej codziennej diety jest możliwe, nie wspominając już, iż jest to niezwykły pożytek dla naszego zdrowia (nie tylko dla osób zmagających się z nadciśnieniem).

Inne pokarmy, które obniżają i regulują ciśnienie krwi to: siemień lniany (dobry razem z jogurtem naturalnym), sos awokado, prażone ziarna soi, banan, melon, suszone morele (owoce te zawierają potas, który także obniża ciśnienie krwi), sok pomarańczowy, czosnek, olej z tłustych ryb, mleko (oraz wapń pod inną postacią). Nie można zapomnieć, iż właściwą dietę najlepiej rzetelnie skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Co interesujące, hałas, głośne otoczenie także może negatywnie wpływać na nadciśnienie. Szczególnie szkodliwy jest gwar, który dociera do nas podczas gdy śpimy.

Powyższe wskazówki, wcielone w życie, mogą uchronić nas przed niebezpiecznymi chorobami oraz ich powikłaniami, jakie one za sobą niosą. Warto więc stosować się choćby do kilku z nich.